1. نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست
  دسامبر 26, 2019

  نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست

  نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست

   

  رشته‌هاي هنر و زبان تنها رشته‌هايي هستند که دانش‌آموزان همه‌ي گروه‌ها با هر مدرک سال چهارم يا پيش‌دانشگاهي اعم از رياضي، تجربي و انساني مي‌توانند در کنکور آن‌ها شرکت کنند. همه ساله تعداد زيادي از دانش‌آموزان رياضي و تجربي به خاطر علاقه‌ي خود به اين رشته در اين کنکور شرکت مي‌کنند. خواه در کنار رشته‌ي اصلي خود و خواه به صورت تغيير رشته به اين رشته.

  برخلاف تصور عده‌ي زيادي از افراد، کساني که شرکت در کنکور هنر را انتخاب مي‌کنند، کار دشواري را پيش رو خواهند داشت که علاقه به هنر، اين راه هر چند دشوار را برايشان تسهيل خواهد کرد.

  در کنکور هنر دروس عمومي مانند رشته‌هاي تجربي و رياضي است و دروس اختصاصي شامل ۷ درس مي‌باشد.

  ۱- درک عمومي هنر ۲- درک عمومي رياضي و فيزيک ۳- ترسيم فني ۴- خلاقيت تصويري و تجسمي ۵- خلاقيت نمايشي ۶- خلاقيت موسيقي ۷- خواص مواد

  دروس عمومي

  هنــــر

  مواد امتحاني

  ضرايب

  کتاب‌هاي منابع طرح سؤال

  زبان و ادبيات فارسي

  ۴

  پايه پيش‌دانشگاهي و سال‌هاي دوم و سوم دبيرستان

  زبان عربي

  ۲

  سال‌هاي دوم و سوم دبيرستان

  فرهنگ و معارف اسلامي

  ۳

  پايه‌ي پيش‌دانشگاهي و سال‌هاي دوم و سوم دبيرستان

  زبان خارجه

  ۲

  پايه‌ي پيش‌دانشگاهي و سال سوم دبيرستان

  دروس اختصاصي براي رشته‌هاي مختلف ضرايب متفاوتي دارند که در دو جدول زير ابتدا رشته‌هاي کنکور هنر، زيرگروه‌ها و سپس ضرايب هر درس براي هر زيرگروه را در جدول بعدي آورده‌ايم.

  زيرگروه‌هاي آزمايشي

  مجموعه رشته‌هايي که دروس امتحاني آن‌ها داراي ضرايب يکسان مي‌باشند

  زيرگروه ۱

  ارتباط تصويري، چاپ، صنايع دستي، طراحي پارچه، طراحي لباس، عکاسي، کارداني آموزش‌ هنرهاي تجسمي، کارداني علمي‌‌کاربردي عکاسي خبري، کارداني علمي‌کاربردي فرش دستباف، کارداني علمي‌کاربردي گرافيک، کارداني هنرهاي تجسمي، کارداني هنرهاي سنتي، کارشناسي فرش، کتابت و نگارگري، مجسمه‌سازي، نقاشي، هنرهاي تجسمي، هنرهاي صناعي.

  زيرگروه ۲

  باستان‌شناسي، طراحي صنعتي، علوم اجتماعي (گرايش امنيت ملي)، علوم سياسي (گرايش‌هاي امنيت ملي و مطالعات امنيتي)، کارداني صنايع دستي، کارداني علمي‌کاربردي طراحي صنعتي، مديريت فرهنگي‌ هنري، مرمت و احياي بناهاي تاريخي، هنر اسلامي.

  زيرگروه ۳

  کارداني باستان‌شناسي، کارداني حفاظت و مرمت آثار تاريخي، کارداني حفاظت و مرمت بناهاي تاريخي، کارداني راهنماي موز‌ه‌ها و بناهاي تاريخي، کارداني موزه‌داري، مردم‌شناسي، مرمت آثار تاريخي، موزه‌داري.

  زيرگروه ۴

  تلويزيون و هنرهاي ديجيتالي، توليد سيما، سينما، کارداني هنرهاي نمايشي، کارگرداني تلويزيون، نمايش.

  زيرگروه ۵

  موسيقي نظامي، نوازندگي موسيقي ايران، نوازندگي موسيقي جهاني.

  دروس اختصاصي

  هنــــر

  مواد امتحاني

  ضرايب دروس به تفکيک زيرگروه‌هاي آزمايشي

  زيرگروه ۱

  زيرگروه ۲

  زيرگروه ۳

  زيرگروه ۴

  زيرگروه ۵

  ۱- درک عمومي هنر

  ۴

  ۳

  ۳

  ۳

  ۳

  ۲- درک عمومي رياضي- فيزيک

  ۱

  ۳

  ۱

  ۱

  ۱

  ۳- ترسيم فني

  ۱

  ۲

  ۲

  ۱

  ۱

  ۴- خلاقيت تصويري و تجسمي

  ۴

  ۴

  ۲

  ۲

  ۱

  ۵- خلاقيت نمايشي

  ۱

  ۱

  ۱

  ۴

  ۱

  ۶- خلاقيت موسيقي

  ۱

  ۱

  ۱

  ۱

  ۴

  ۷- خواص مواد

  ۱

  ۱

  ۱

  ۱

  ۱

  و اما منابعي که از سوي سازمان سنجش براي اين درس‌ها معرفي شده است، کتاب‌هاي زير است:

  کارگاه هنر ۱ (کد ۵۹۴)، کارگاه هنر ۲ (کد ۱/۵۹۴)، سير هنر در تاريخ ۱ (کد ۳/۵۹۴)، سير هنر در تاريخ ۲ (کد ۸/۵۹۴)، انسان، فضا، طراحي (کد ۷/۵۹۴)، آشنايي با ميراث هنري و فرهنگي ايران (کد ۶/۵۹۴)، مباني هنرهاي تجسمي (کد ۲۱/۳۵۸)، طراحي ۱ (کد ۹۲/۳۵۹)، طراحي ۲ (کد ۹/۴۸۹)، آشنايي با بناهاي تاريخي (کد ۶/۴۹۲)، خط در گرافيک (کد ۶/۴۹۱)، ترسيم فني و نقشه‌کشي (کد ۷۸/۳۵۹)، کارگاه نقاشي (کد ۳/۴۹۶)، عکاسي ۱ (کد ۱۵/۳۵۸)، طراحي اندام و لباس (کد ۸/۴۹۴)، کارگاه طراحي نقوش سنتي (کد ۷۷/۳۵۹)، حجم‌سازي ۱ (کد ۳/۴۵۰)، آشنايي با صنايع دستي ايران ۱ (کد ۳۰/۳۵۹) و مباني ساختار موسيقي ايراني (کد ۳۳۱)

  تجربه‌ي سال‌هاي گذشته به ما نشان داده است که علاوه بر کتاب‌هاي فوق، کتاب‌هاي زير هم برخي از منابع مطرح شده در کنکور هنر و از کتاب‌هاي درسي رشته‌هاي گرافيک، معماري و … هنرستاني‌ها هستند.

  تاريخ هنر ايران، تاريخ هنر جهان، آشنايي با مکاتب نقاشي، پايه و اصول صفحه‌آرايي، عکاسي ۲، خوشنويسي، علم مناظر و مرايا، هنر و ادب فارسي، نمايش، آشنايي با موسيقي و … که ليست کامل منابع را در انتهاي اين مطلب براي شما آورده‌ايم.

  در کنار منابع ذکر شده‌ي بالا که همگي از کتاب‌هاي هنرستان و هنر مي‌باشند، داوطلب هنر بايد مطالعات منابع آزاد زيادي هم داشته باشد. اين بدين معني است که گام اول تسلط کامل‌ بر تمامي کتاب‌هاي هنرستان و هنر معرفي شده‌ي بالاست و گام بعدي مطالعه‌ي منابع مطالعاتي آزاد. نکته‌ي مهم و پر اهميت اين‌جاست که گرچه تعدادي از سؤالات کنکور هنر از منابع مطالعاتي آزاد مطرح مي‌شوند اما با تسلط بر کتاب‌هاي درسي و بدون مطالعه‌ي منابع مطالعاتي آزاد هم مي‌توان به حجم زيادي از اين سؤالات منابع مطالعاتي آزاد پاسخ داد. پس بسيار مهم است که تمامي کتاب‌هاي درسي را به خوبي مطالعه کنيد و تسلط لازم و کافي را بر آن‌ها کسب کنيد.

  نکته‌ي بسيار مهم ديگر اين است که براي متقاضيان هر رشته‌اي، برخي دروس اختصاصي ضريب پاييني دارند يا درس خواص مواد براي همه‌ي رشته‌ها ضريب ۱ دارد. سؤالي که براي تک‌تک داوطلبان هنر مطرح مي‌شود اين است:

  «آيا لازم است دروسي که ضريب ۱ براي رشته‌ي مورد علاقه‌ي ما دارد را مطالعه کنيم؟»

  پاسخ اين است:

  قطعاً لازم است، شما همه‌ي دروس را مطالعه کنيد و به همه‌ي دروس پاسخ دهيد، حتي اگر در اين دروس درصد پاييني را کسب مي‌کنيد، مطمئن باشيد اين درصد پايين شما بسيار بالاتر از پاسخ ندادن شما و کسب درصد صفر در اين دروس در کنکور خواهد بود. پس بسيار مهم است که هيچ درسي را رها نکنيد و همه‌ي درس‌ها را مطالعه کنيد.

  و اما مسئله‌ي مهم ديگر که داوطلبان رشته‌ي رياضي و تجربي هنگام تغيير رشته به هنر با آن مواجه مي‌شوند حجم بسيار زياد منابع مطالعاتي کنکور هنر است. به راستي چگونه مي‌توان فقط براي يک درس مثل درک عمومي هنر بيش از ۱۰ کتاب را مطالعه کرد و تمامي مطالب اين کتاب‌ها را به خاطر سپرد. اعتقاد من اين است که قطعاً بدون يک برنامه‌ريزي دقيق از اين کار بر نخواهيم آمد. برنامه‌ي راهبردي کانون اين امکان را براي شما فراهم آورده که هر کتاب را حداقل سه بار در طول سال تحصيلي مطالعه کنيد.

  امتحان نيمه‌متمرکز

  پذيرفته شدن در برخي از رشته‌هاي گروه هنر مثل طراحي صنعتي، ارتباط تصويري، نمايش، کتابت و نگارگري، آهنگسازي و … مستلزم پذيرفته شدن در دو مرحله کنکور است. مرحله‌ي اول، مرحله‌اي است که تمامي داوطلبان گروه هنر در اين مرحله شرکت مي‌کنند و بين همه‌ي آن‌ها مشترک است که اين مرحله شامل امتحان تستي دروس عمومي (ادبيات و زبان فارسي، دين و زندگي، عربي و زبان انگليسي) که بين داوطلبان رشته‌هاي رياضي، تجربي و هنر مشترک است و امتحان تستي دروس اختصاصي (درک عمومي هنر، درک عمومي رياضي و فيزيک، ترسيم فني، خلاقيت تصويري و تجسمي، خلاقيت نمايشي، خلاقيت موسيقي و خواص مواد) مي‌باشد.

  و اما مرحله‌ي دوم که براي برخي از رشته‌ها برگزار مي‌شود:

  دانش‌آموزاني که مايل به ادامه‌ي تحصيل در رشته‌هاي نيمه‌متمرکز (يا رشته‌هاي داراي امتحان عملي) هستند، بايد ابتدا در مرحله‌ي اول پذيرفته شوند و حد نصاب شرکت در امتحان عملي را براي رشته‌ي مورد نظرشان کسب کنند. در نيمه‌ي مردادماه هر سال معمولاً رتبه‌هايي که دانش‌آموزان در مرحله‌ي اول کنکور سراسري کسب کرده‌اند اعلام مي‌شود و دانش‌آموزان بر حسب رتبه‌ي اکتسابي خود انتخاب رشته مي‌کنند. در اواسط شهريورماه نتايج براي کساني که رشته‌هاي متمرکز را انتخاب کرده‌اند اعلام مي‌شود، اما دانش‌آموزاني که در کنار رشته‌هاي متمرکز، رشته‌هاي نيمه‌متمرکز را هم انتخاب کرده‌اند اگر در رشته‌هاي متمرکز هم قبول شده‌اند، بايد در اين رشته‌ها ثبت‌نام کنند و در عين حال منتظر جواب امتحان نيمه‌متمرکز خود باشند به عبارت ديگر بايد منتظر باشند تا ببينند که آيا حد نصاب شرکت در امتحان عملي يا امتحان نيمه‌متمرکز را کسب کرده‌اند يا خير؟ که اين نتايج معمولاً در اواخر مهرماه منتشر مي‌شود. امتحان عملي معمولاً در آبان‌ماه و آذرماه به صورت تخصصي براي هر رشته برگزار مي‌شود. در گزينش نهايي هر يک از رشته‌هاي نيمه‌متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتايج مرحله‌ي دوم نيز ملاک قرار داده مي‌شود و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي در اواخر دي‌ماه اعلام مي‌شود. داوطلبان پذيرفته شده در مرحله‌ي دوم مي‌توانند از بهمن‌ماه مشغول به تحصيل در دانشگاه شوند.

  ضرايب امتحان عملي براي رشته‌هاي مختلف:

  نام رشته

  ضرايب

  ارتباط تصويري، نقاشي، هنرهاي تجسمي و طراحي پارچه و طراحي لباس

  ۴

  مجسمه‌سازي

  ۴

  طراحي صنعتي

  ۴

  نمايش

  ۴

  ساز ايراني، ساز جهاني و موسيقي نظامي

  ۶

  آهنگسازي

  ۴

  منبع :سایت کانون

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس