نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست

0
۱۰۲ بازدید
نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست
نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست

نکاتی که برای شرکت در گروه آزمایشی هنر باید دانست

 

رشته‌های هنر و زبان تنها رشته‌هایی هستند که دانش‌آموزان همه‌ی گروه‌ها با هر مدرک سال چهارم یا پیش‌دانشگاهی اعم از ریاضی، تجربی و انسانی می‌توانند در کنکور آن‌ها شرکت کنند. همه ساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان ریاضی و تجربی به خاطر علاقه‌ی خود به این رشته در این کنکور شرکت می‌کنند. خواه در کنار رشته‌ی اصلی خود و خواه به صورت تغییر رشته به این رشته.

برخلاف تصور عده‌ی زیادی از افراد، کسانی که شرکت در کنکور هنر را انتخاب می‌کنند، کار دشواری را پیش رو خواهند داشت که علاقه به هنر، این راه هر چند دشوار را برایشان تسهیل خواهد کرد.

در کنکور هنر دروس عمومی مانند رشته‌های تجربی و ریاضی است و دروس اختصاصی شامل 7 درس می‌باشد.

1- درک عمومی هنر 2- درک عمومی ریاضی و فیزیک 3- ترسیم فنی 4- خلاقیت تصویری و تجسمی 5- خلاقیت نمایشی 6- خلاقیت موسیقی 7- خواص مواد

دروس عمومی

هنــــر

مواد امتحانی

ضرایب

کتاب‌های منابع طرح سؤال

زبان و ادبیات فارسی

4

پایه پیش‌دانشگاهی و سال‌های دوم و سوم دبیرستان

زبان عربی

2

سال‌های دوم و سوم دبیرستان

فرهنگ و معارف اسلامی

3

پایه‌ی پیش‌دانشگاهی و سال‌های دوم و سوم دبیرستان

زبان خارجه

2

پایه‌ی پیش‌دانشگاهی و سال سوم دبیرستان

دروس اختصاصی برای رشته‌های مختلف ضرایب متفاوتی دارند که در دو جدول زیر ابتدا رشته‌های کنکور هنر، زیرگروه‌ها و سپس ضرایب هر درس برای هر زیرگروه را در جدول بعدی آورده‌ایم.

زیرگروه‌های آزمایشی

مجموعه رشته‌هایی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسان می‌باشند

زیرگروه 1

ارتباط تصویری، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی آموزش‌ هنرهای تجسمی، کاردانی علمی‌‌کاربردی عکاسی خبری، کاردانی علمی‌کاربردی فرش دستباف، کاردانی علمی‌کاربردی گرافیک، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه‌سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی.

زیرگروه 2

باستان‌شناسی، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی)، علوم سیاسی (گرایش‌های امنیت ملی و مطالعات امنیتی)، کاردانی صنایع دستی، کاردانی علمی‌کاربردی طراحی صنعتی، مدیریت فرهنگی‌ هنری، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی.

زیرگروه 3

کاردانی باستان‌شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، کاردانی راهنمای موز‌ه‌ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه‌داری، مردم‌شناسی، مرمت آثار تاریخی، موزه‌داری.

زیرگروه 4

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، نمایش.

زیرگروه 5

موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایران، نوازندگی موسیقی جهانی.

دروس اختصاصی

هنــــر

مواد امتحانی

ضرایب دروس به تفکیک زیرگروه‌های آزمایشی

زیرگروه 1

زیرگروه 2

زیرگروه 3

زیرگروه 4

زیرگروه 5

1- درک عمومی هنر

4

3

3

3

3

2- درک عمومی ریاضی- فیزیک

1

3

1

1

1

3- ترسیم فنی

1

2

2

1

1

4- خلاقیت تصویری و تجسمی

4

4

2

2

1

5- خلاقیت نمایشی

1

1

1

4

1

6- خلاقیت موسیقی

1

1

1

1

4

7- خواص مواد

1

1

1

1

1

و اما منابعی که از سوی سازمان سنجش برای این درس‌ها معرفی شده است، کتاب‌های زیر است:

کارگاه هنر 1 (کد 594)، کارگاه هنر 2 (کد 1/594)، سیر هنر در تاریخ 1 (کد 3/594)، سیر هنر در تاریخ 2 (کد 8/594)، انسان، فضا، طراحی (کد 7/594)، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران (کد 6/594)، مبانی هنرهای تجسمی (کد 21/358)، طراحی 1 (کد 92/359)، طراحی 2 (کد 9/489)، آشنایی با بناهای تاریخی (کد 6/492)، خط در گرافیک (کد 6/491)، ترسیم فنی و نقشه‌کشی (کد 78/359)، کارگاه نقاشی (کد 3/496)، عکاسی 1 (کد 15/358)، طراحی اندام و لباس (کد 8/494)، کارگاه طراحی نقوش سنتی (کد 77/359)، حجم‌سازی 1 (کد 3/450)، آشنایی با صنایع دستی ایران 1 (کد 30/359) و مبانی ساختار موسیقی ایرانی (کد 331)

تجربه‌ی سال‌های گذشته به ما نشان داده است که علاوه بر کتاب‌های فوق، کتاب‌های زیر هم برخی از منابع مطرح شده در کنکور هنر و از کتاب‌های درسی رشته‌های گرافیک، معماری و … هنرستانی‌ها هستند.

تاریخ هنر ایران، تاریخ هنر جهان، آشنایی با مکاتب نقاشی، پایه و اصول صفحه‌آرایی، عکاسی 2، خوشنویسی، علم مناظر و مرایا، هنر و ادب فارسی، نمایش، آشنایی با موسیقی و … که لیست کامل منابع را در انتهای این مطلب برای شما آورده‌ایم.

در کنار منابع ذکر شده‌ی بالا که همگی از کتاب‌های هنرستان و هنر می‌باشند، داوطلب هنر باید مطالعات منابع آزاد زیادی هم داشته باشد. این بدین معنی است که گام اول تسلط کامل‌ بر تمامی کتاب‌های هنرستان و هنر معرفی شده‌ی بالاست و گام بعدی مطالعه‌ی منابع مطالعاتی آزاد. نکته‌ی مهم و پر اهمیت این‌جاست که گرچه تعدادی از سؤالات کنکور هنر از منابع مطالعاتی آزاد مطرح می‌شوند اما با تسلط بر کتاب‌های درسی و بدون مطالعه‌ی منابع مطالعاتی آزاد هم می‌توان به حجم زیادی از این سؤالات منابع مطالعاتی آزاد پاسخ داد. پس بسیار مهم است که تمامی کتاب‌های درسی را به خوبی مطالعه کنید و تسلط لازم و کافی را بر آن‌ها کسب کنید.

نکته‌ی بسیار مهم دیگر این است که برای متقاضیان هر رشته‌ای، برخی دروس اختصاصی ضریب پایینی دارند یا درس خواص مواد برای همه‌ی رشته‌ها ضریب 1 دارد. سؤالی که برای تک‌تک داوطلبان هنر مطرح می‌شود این است:

«آیا لازم است دروسی که ضریب 1 برای رشته‌ی مورد علاقه‌ی ما دارد را مطالعه کنیم؟»

پاسخ این است:

قطعاً لازم است، شما همه‌ی دروس را مطالعه کنید و به همه‌ی دروس پاسخ دهید، حتی اگر در این دروس درصد پایینی را کسب می‌کنید، مطمئن باشید این درصد پایین شما بسیار بالاتر از پاسخ ندادن شما و کسب درصد صفر در این دروس در کنکور خواهد بود. پس بسیار مهم است که هیچ درسی را رها نکنید و همه‌ی درس‌ها را مطالعه کنید.

و اما مسئله‌ی مهم دیگر که داوطلبان رشته‌ی ریاضی و تجربی هنگام تغییر رشته به هنر با آن مواجه می‌شوند حجم بسیار زیاد منابع مطالعاتی کنکور هنر است. به راستی چگونه می‌توان فقط برای یک درس مثل درک عمومی هنر بیش از 10 کتاب را مطالعه کرد و تمامی مطالب این کتاب‌ها را به خاطر سپرد. اعتقاد من این است که قطعاً بدون یک برنامه‌ریزی دقیق از این کار بر نخواهیم آمد. برنامه‌ی راهبردی کانون این امکان را برای شما فراهم آورده که هر کتاب را حداقل سه بار در طول سال تحصیلی مطالعه کنید.

امتحان نیمه‌متمرکز

پذیرفته شدن در برخی از رشته‌های گروه هنر مثل طراحی صنعتی، ارتباط تصویری، نمایش، کتابت و نگارگری، آهنگسازی و … مستلزم پذیرفته شدن در دو مرحله کنکور است. مرحله‌ی اول، مرحله‌ای است که تمامی داوطلبان گروه هنر در این مرحله شرکت می‌کنند و بین همه‌ی آن‌ها مشترک است که این مرحله شامل امتحان تستی دروس عمومی (ادبیات و زبان فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی) که بین داوطلبان رشته‌های ریاضی، تجربی و هنر مشترک است و امتحان تستی دروس اختصاصی (درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد) می‌باشد.

و اما مرحله‌ی دوم که برای برخی از رشته‌ها برگزار می‌شود:

دانش‌آموزانی که مایل به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های نیمه‌متمرکز (یا رشته‌های دارای امتحان عملی) هستند، باید ابتدا در مرحله‌ی اول پذیرفته شوند و حد نصاب شرکت در امتحان عملی را برای رشته‌ی مورد نظرشان کسب کنند. در نیمه‌ی مردادماه هر سال معمولاً رتبه‌هایی که دانش‌آموزان در مرحله‌ی اول کنکور سراسری کسب کرده‌اند اعلام می‌شود و دانش‌آموزان بر حسب رتبه‌ی اکتسابی خود انتخاب رشته می‌کنند. در اواسط شهریورماه نتایج برای کسانی که رشته‌های متمرکز را انتخاب کرده‌اند اعلام می‌شود، اما دانش‌آموزانی که در کنار رشته‌های متمرکز، رشته‌های نیمه‌متمرکز را هم انتخاب کرده‌اند اگر در رشته‌های متمرکز هم قبول شده‌اند، باید در این رشته‌ها ثبت‌نام کنند و در عین حال منتظر جواب امتحان نیمه‌متمرکز خود باشند به عبارت دیگر باید منتظر باشند تا ببینند که آیا حد نصاب شرکت در امتحان عملی یا امتحان نیمه‌متمرکز را کسب کرده‌اند یا خیر؟ که این نتایج معمولاً در اواخر مهرماه منتشر می‌شود. امتحان عملی معمولاً در آبان‌ماه و آذرماه به صورت تخصصی برای هر رشته برگزار می‌شود. در گزینش نهایی هر یک از رشته‌های نیمه‌متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتایج مرحله‌ی دوم نیز ملاک قرار داده می‌شود و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی در اواخر دی‌ماه اعلام می‌شود. داوطلبان پذیرفته شده در مرحله‌ی دوم می‌توانند از بهمن‌ماه مشغول به تحصیل در دانشگاه شوند.

ضرایب امتحان عملی برای رشته‌های مختلف:

نام رشته

ضرایب

ارتباط تصویری، نقاشی، هنرهای تجسمی و طراحی پارچه و طراحی لباس

4

مجسمه‌سازی

4

طراحی صنعتی

4

نمایش

4

ساز ایرانی، ساز جهانی و موسیقی نظامی

6

آهنگسازی

4

منبع :سایت کانون

دیدگاه خود را بنویسید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از