1. با تقویت معنویت استرس و اضطراب را درمان کنیم
  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

  با تقویت معنویت استرس و اضطراب را درمان کنیم

  با تقویت معنویت استرس و اضطراب را درمان کنیم

   

  تعریف معنویت

  واژه “Spirituality” (معنویت) از کلمه لاتین “Spiritus” به معنای “نفس” مشتق شده که آن نیز خود از “Spirare” به معنای “دمیدن” یا “نفس کشیدن” مشتق می‌شود. در ترجمه‌های لاتین عهد جدید “Spiritualis” یا شخص معنوی به کسی گفته می‌شود که زندگی او را روح‌القدس نظم می‌بخشد، یا تحت تأثیر قرار می‌دهد. واژه “Spiritulitus” (معنویت) حداقل از اوایل قرن پنجم به کار رفته و مدت طولانی همین معنای ناشی از کتاب مقدس را حفظ نموده است. از آغاز قرن دوازدهم، این واژه بتدریج معانی ضمنی با کارکرد واقعی روانی به خود گرفت که در مقابل جسمانیت یا مادیت قرار داشت.

  تفاوت معنویت با مذهب

  معنویت به عنوان سازه­ای گسترده، به باورها، اعتقادها و اعمال متعالی انسان که کلی و فراگیرند، اشاره دارد. معنویت را می­توان هم در درون و هم در بیرون از ساختارهای دینی رسمی تجربه کرد و در مقایسه با دین گسترده­تر و شخصی­تر است. معنویت با سرمایه­گذاری فعالانه مجموعه­ای از ارزش­های درونی انسان مرتبط بوده و به فرد احساس داشتن معنا، یکپارچگی، وحدت و هماهنگی درونی و ارتباط با دیگران (وحدت با زندگی، طبیعت و جهان) می­بخشد. این مفهوم انتزاعی دارای ابعاد مختلفی بوده و اهمیت آن در چگونگی ارتباط آن با سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان می باشد و جهت درک باورها، نگرش ها و رفتارهای سلامتی به خصوص در افراد آسیب پذیر بسیار اهمیت دارد.

  تاثیر معنویت بر کاهش و مدیریت استرس و اضطراب

  اظطراب و استرس بیماری شایع قرن اتم و کهکشان است. پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های معنوی و خانوادگی هر روز بیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد.

  از نظر روان پزشکان، اضطراب با یک احساس منتشر و مبهم دلواپسی که اغلب ناخوشایند و بدون دلیل است مشخص می شود که معمولا با یک یا چند مشکل جسمی همراه می گردد. از جمله شخص ممکن است علامت های جسمی چون احساس تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه، خالی شدن سردل، تعریق، سردرد، تکرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و…رانیزبههمراهداشتهباشد. اضطرابواسترس،گاهی به شکل طبیعی در اشخاص سالم بروز می کند و گاهی به صورت بیمارگونه و دائمی در می آید که نیاز به درمان و مراقبت پزشکی دارد.

  با اینکه دلایل علمی گوناگونی از دیدگاه های مختلف به عنوان دلایل بروز اضطراب و تشدید آن ارائه شده است اما همچنان دور شدن از معنویت و ایمان مذهبی، به عنوان یک عامل مهم در بروز اضطراب نقش غیرقابل انکاری داردو به این ترتیب نقش پیشگیری کننده و حتی درمانی معنویت درمورد اضطراب قابل بررسی است.

   در این سخنرانی تیترهای بالا مورد بررسی قرار گرفته و در پایان حدود ده دقیقه آرام درمانی یا ریلکسیشن برای حضار انجام خواهد شد

  مدت زمان اجرای این برنامه  دقیقه تا یکساعت خواهد بود

  افسانه مهدوي كارشناس ارشد روان سنجي

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس