1. نگاهي گذرا به نظام آموزشی کشور اروپايي بلژیک
  اسفند ۵, ۱۳۹۷

  نگاهي گذرا به نظام آموزش وپرورش کشور اروپايي بلژیک

  نگاهي گذرا به نظام آموزش وپرورش کشور اروپايي بلژیک

  نظام آموزشی کشور بلژیک

  آموزش در بلژیک برای اکثر بخش ها توسط یکی از سه انجمن فلاندری، فرانسوی و آلمانی زبان تنظیم و بودجه گذاری می شود. هر جامعه سیستم آموزشی مخصوص به خود را دارند که تفاوت های اندکی میان آنها وجود دارد. دولت فدرال نقش بسیار کمی ایفا می کند و به طور مستقیم، سن تحصیل اجباری و به طور غیر مستقیم بودجه بندی جوامع را تعیین می کند.

  مدارس این کشور را می توان به چهار گروه تقسیم کرد:

  1. مدارس تحت مالکیت جوامع

  2. مدارس دولتی با سوبسید (کمک مالی) تحت نظارت استانها و شهرداری ها

  3. مدارس رایگان با سوبسید تحت نظارت سازمان های وابسته به کلیساهای کاتولیک

  4. مدارس خصوصی

  گروه سوم، بزرگترین گروه مدارس از نظر شاگرد هستند.

  سیستم آموزشی بلژیک تحت سیستم بولونگا است ودر واقع کیفیت آموزش را بهبود بخشیده و فرآیند راحت تری برای دانشجویانی که بین کشورهای اروپایی جابه جا می شوند،ارائه می دهد. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، هنر یا علوم مهندسی بلژیک را دارند، ممکن است با شرایط و امتحانات ورودی (پذیرش) بیشتری نسبت به سایر رشته های تصحیلی مواجه شوند. به علاوه، ۶ دانشگاه بزرگ وجود دارد که گستره ی کاملی از رشته ها را ارائه می دهند.

  آموزش و تحصیلات اجباری در بلژیک بین سن ۶ تا ۱۸ سالگی یا تا زمان فارغ التحصیلی از دبیرستان می باشد و هزینه ی تحصیل تا پایان دوره ی اجباری یعنی تا ۱۸ سالگی رایگان می باشد.کودکان موظفند که یک دوره ی ۱۲ ساله را در مدرسه حضور پیدا کنند. دانش آموزانی که مایل به ادامه ی تحصیل تا سن ۱۸ سالگی نیستند می توانند از این طریق دوره ی حضور در آموزش اجباری پاره وقت تا سن ۱۵ سالگی که شامل ۷ سال آموزش ابتدایی و حداقل دو سال اول آموزش متوسطه می شود، به این کار مبادرت نمایند.

  پایه های تحصیلی در بلژیک

  مراحل متفاوت تحصیل در  سه جامعه ی هلندی، فرانسوی و آلمانی مشابه است. تحصیل در بلژیک به ۴ مرحله ی مهد کودک، دبستان، متوسطه و آموزش عالی تقسیم می شود.

  • آموزش پیش دبستانی: بین سنین ۲٫۵ تا ۶ سال (اجباری نیست ولی توصیه می شود که کودکان دوره ی پیش دبستانی را بگذرانند)

  • آموزش دبستان: بین سنین ۶ تا ۱۲ سال

  • آموزش متوسطه: بین ۱۲ تا ۱۸ سال

  • آموزش عالی

  آموزش پیش دبستانی: آموزش ابتدایی رایگان برای هر یک از کودکان ۲ تا ۶ سال ارائه می شود. در اکثر مدارس کودک می تواند به محض رسیدن به این سن آموزش خود را شروع کند. اکثر پیش دبستانی ها وابسته به مدارس ابتدایی خاصی هستند. مدراس ابتدایی اغلب ساختمان و تسهیلات خود را با پیش دبستانی ها به اشتراک می گذارند. برخی مدارس آموزش های ابتدایی خاصی را برای دانش آموزان دارای معلولیت یا نیازهای خاص ارائه می دهند. اگر چه اجباری نیست اما بیش از ۹۰% کل دانش آموزان در این گروه سنی در مدارس پیش دبستانی حضور می یابند.

  آموزش دبستان: این مدارس متشکل از ۶ سال تحصیلی هستند و موضوعات درسی در اکثر مدارس مشابه است. آموزش ابتدایی رایگان است و سن تنها شرط ورودی است. آموزش ابتدایی به سه دوره ی زیر تقسیم می شود:

  • دوره ی اول (سال اول و دوم)

  • دوره ی دوم (سال سوم و چهارم)

  • دوره ی سوم (سال پنجم و ششم)

  آموزش متوسطه: بعد از اتمام دوره ی ابتدایی در سن ۱۲ سالگی، دانش آموزان وارد آموزش متوسطه می شوند. مدارس متوسطه نیز متشکل از سه دوره هستند.

  • دوره ی اول (سال اول و دوم)

  • دوره ی دوم (سال سوم و چهارم)

  • دوره ی سوم (سال پنجم و ششم)

  مدارس متوسطه ی بلژیک با پیشروی به دوره های بالاتر برای شاگردان گزینه های بیشتری برای انتخاب ارائه می کند. دوره ی اول یک پایه ی عمومی گسترده با چند گزینه ی اندک را ارائه می کند. دروه ی دوم و سوم برنامه های ویژه تری ارائه می کنند.

  مدارس متوسطه به چهار نوع عمومی تقسیم می شوند  که از مسیرهای آموزشی متفاوتی تشکیل شده اند. این چهار گروه به شرح زیر هستند:

  * آموزش عمومی (ASO): که مبنای آموزش در دبیرستان است.

  * آموزش فنی (TSO): آموزش دروس عمومی و فنی که به دو گروه TTK و STK تقسیم می شود. دوره های TTK بیشتر متمرکز بر جنبه های فنی و دوره های STK بیشتر متمرکز بر جنبه های عملی هستند.  پس از پایان این دروه، دانش آموزان جذب بازار کار می شوند.

  * آموزش هنری (KSO): این مدارس آموزش های عمومی و گسترده ی را به فعالیت های هنری فعالانه (همانند اجرا ,هنرهای بصری و …) پیوند می دهند.

  * آموزش فنی حرفه ای (BSO): یک آموزش تخصصی بسیار عملی و شغل محور است.  مختص به دانش آموزانی است که قصد دارند در کنار آموزش، مهارت های عملی را نیز فرا گیرند.

  آموزش عالی: آموزش عالی در بلژیک با دو جامعه ی اصلی فلاندری و فرانسوی سازماندهی می شود. سیستم آموزش عالی بلژیک از فرآیند بولونیا پیروی می کند و مدرک لیسانس سه ساله و مدرک ارشد یک ساله یا ۲ ساله را ارائه می کند. دانشجویان بعد از تمام دوره ی ارشد می توانند در پروژه های تحقیقاتی که منجر به مدرک دکترا می شود، شرکت نمایند. مدرک دکترا فقط توسط دانشگاه های بلژیک ارائه می شوند.

  هر یک از موسسات آموزش عالی شرایط پذیرش خود را دارند. در بلژیک هر فردی با یک دیپلمای معتبر از دبیرستان های بلژیک (CESS) یا معادل بین المللی آن می تواند به انتخاب خود در هر یک از موسسات آموزش عالی ثبت نام نماید. البته برخی رشته های تخصصی و حرفه ای همانند دپارتمان معماری، مهندسی عمران، پزشکی و دندانپزشکی، علوم دریایی و هنرهای زیبا نیازمند گذراندن آزمون ورودی هستند. دیپلم ها و سرتیفیکت های بدست آمده از خارج اتحادیه ی اروپا باید معادل سازی شده و یا معادل آن در کشور بلژیک اخذ شود.

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس