1. نگاهی به جايگاه "معلم" در برخي از كشورهاي جهان
  بهمن ۱۹, ۱۳۹۷

  نگاهی به جايگاه “معلم” در برخي از كشورهاي جهان

  نگاهی به جايگاه “معلم” در برخي از كشورهاي جهان

  معلمان در تمام دنیا، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند که در اینجا به بررسی نحوه گزینش و جایگاه معلمان در چند کشور جهان می‌پردازیم.

  فنلاند:
  فنلاند، موفق‌ترین کشور دنیا از نظر سیستم آموزشی است. معلمان این کشور از میان ١٠ درصد عالی‌ترین فارغ‌التحصیلان ارشد دانشگاه‌ها برگزیده می‌شوند. معلمان فنلاندی در طول یک روز فقط چهار ساعت به تدریس می‌پردازند و هر پانزده روز (ماهی دو بار) هم باید در کلاس‌های آموزش ضمن خدمت شرکت کنند. شغل معلمی از شغل‌های بسیار پر درآمد در کشور فنلاند است و تعداد زیادی از افراد متقاضی این شغل هستند. از نظر فنلاندی‌ها تربیت نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین اهداف پیشرفت است و به همین علت هزینه برای آموزش و تربیت معلم را آینده‌نگری برای پیشرفت کشورشان می‌دانند.

  ژاپن:
  ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم با هدف تربیت نیروی متخصص شروع به تربیت معلم کرد و با تأسیس دانشکده‌های تربیت معلم، معلمان متخصص را به کلاس‌های درس فرستاد تا با آموزش دانش‌آموزان بتواند آینده کشور خود را بسازد.
  در ژاپن معلمان تنها با داشتن مدرک دانشگاهی نمی‌توانند به عنوان معلم سر کلاس درس بروند و حتما باید در دوره‌های آموزش معلم شرکت کنند و پس از موفقیت در این دوره‌ها کار خود را شروع می‌کنند. معلمان دارای درآمد نسبتا بالایی و از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

  کانادا:
  در کانادا پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، یک سال آموزش تخصصی جهت تدریس در مدارس ضروری است که پس از گذراندن این دوره می‌توانند به مراکز آموزشی ایالت مورد نظر خود مراجعه کنند و در صورتی که دوره‌های گذرانده شده برای آن ایالت کافی باشد، می‌توانند کار خود را شروع کنند.
  دولت کانادا در تمام دوره کار معلمان در حال ارزیابی و سنجش است و به طور مداوم دوره‌ها و کلاس‌های مختلفی را برای معلمان برگزار می‌کند تا معلمان این کشور اطلاعات خود را به‌روز کنند. حقوق معلمان کانادایی در ایالت‌های مختلف متفاوت است.

  :سنگاپور:
  در سنگاپور همه افرادی که متقاضی شغل معلمی هستند باید در مؤسسه ملی آموزش تحصیل کنند. این مؤسسه زیر نظر وزارت آموزش این کشور است و تمام بودجه تحصیل هم برعهده وزارت آموزش است.
  حقوق معلمان در سنگاپور هم‌اندازه حقوق بقیه شغل‌ها است.

  کره جنوبی:
  دو نوع مؤسسه در کره جنوبی به تربیت معلمان می‌پردازد:
  ١- مؤسسه تربیت معلمان برای دوره ابتدایی
  ٢- مؤسسه تربیت معلمان برای دوره‌های دبیرستانی

  ✍🏻مترجم: غزل لطفي

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس