1. مقايسه استخدام معلمان در ژاپن و ايران
  بهمن ۱۹, ۱۳۹۷

  مقايسه استخدام معلمان در ژاپن و ايران

  مقايسه استخدام معلمان در ژاپن و ايران

   

  در کشور ما بی علاقگی و کم توجهی جوانان با استعداد به اشتغال در آموزش و پرورش مسأله ای فراگیر و عمومی است.
  این پدیده اجتماعی دلایل مختلفی دارد از جمله پایین بودن سطح جاذبه شغلی ، موقعیت اجتماعی، اقتصادی، مالی و استخدامی معلمان.

  یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که وقتی افراد از نظر تحصیل و تخصص دارای درجه لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می شوند، بیشتر به سوی مشاغلی می روند که پر درآمد است و موقعیت اجتماعی بالاتری دارد.
  این گونه حرفه ها و مشاغل ، گروه شایسته تر را جذب می کند، در نتیجه فقط گروهی به مشاغل رده دوم روی می آورند که بنا به دلایل مختلف نمی توانند به مشاغل پر درآمد دست یابند و ناگزیر به حرفه معلمی روی می آورند.

  تا زمانی که برای جذب بهترین و بیشترین متقاضی اشتغال به حرفه معلمی شرایط مساعد حاصل نشود، این وضع ادامه خواهد داشت. بدون تردید، شرایط اقتصادی حرفه معلمی در بی اشتیاق کردن جوانان صلاحیت دار نسبت به آن موثر است.

  اگر سودای ترقی و بالندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در سر می پرورانیم و می خواهیم آموزش و پرورش همگام با علوم و فنون جدید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد، باید با تدوین قوانین و افزایش اعتبارات، بر جاذبه های حرفه معلمی بیفزاییم تا دسترسی به فرد شایسته و آزموده برای کار تعلیم و تربیت فراهم آید، بهره گیری از تجارب ممالک موفق در این زمینه ضروری است.

  :ازجمله می توان به نظام تربیت معلم ژاپن بویژه در زمینه استخدام معلمان به طور اجمال اشاره کرد:

  :نخستین شرط انتصاب معلمان مدارس در ژاپن داشتن گواهینامه معلمی است.
  سپس داوطلبان باید در امتحان تعیین صلاحیت حرفه ای که هیات آموزش و پرورش ایالت یا شهرداری ها به عمل می آورند، شرکت نمایند که پس از توفیق در آن زمینه برای استخدام آنان در سطح تحصیلی موردنیاز فراهم می شود.
  آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معلمان، شامل مصاحبه، آزمون کتبی و شفاهی در زمینه اطلاعات عمومی داوطلب، شایستگی های حرفه ای وی در زمینه روش های تدریس و توانایی ها و قابلیت های تخصصی اوست.
  علاوه بر آن از معلمان ورزش و هنر امتحانات عملی و کارگاهی نیز به عمل می آید. بتازگی شورای مرکزی آموزش و پرورش ژاپن به اجرای طرحی در جهت ارتقای کیفی برنامه های مراکز تربیت معلم و فراهم سازی امکانات رفاهی بیشتر برای معلمان پرداخته است.

  ::مهم ترین مواد این طرح عبارتند از:

  ۱⃣ به منظور انتخاب معلمان واجد شرایط، یک دوره یک ساله یا دو ساله آزمایشی در نظر گرفته شده است که به طور دقیق عملکرد معلمان به وسیله والدین، مدیران، همکاران و در مواقعی دانش آموزان ارزیابی می شود.

  ۲⃣ حقوق معلمان با توجه به کاری که انجام می دهند باید نسبت به حقوق کارکنان سایر مشاغل در سطح بالاتری باشد، زیرا توجه به این اصل باعث می شود افراد زبده تر و صالح تری جذب حرفه معلمی شوند.

  ۳⃣ اتحادیه های صنفی معلمان و مقامات محلی آموزش و پرورش موظف هستند به منظور بالا بردن دانش و توانایی های علمی و مهارت های آموزشی معلمان از طریق آموزش های ضمن خدمت و دوره های بازآموزی با همکاری مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه ها اقدام های موثری انجام دهند.

  جام جم آنلاين

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس