1. آبان ۲۱, ۱۳۹۷

  نمونه سوال امتحان درس جغرافياي ايران – دهم تجربي ورياضي

  نمونه سوال امتحان درس جغرافياي ايران – دهم تجربي ورياضي

  آموزش جغرافیا با فعالیت های عملی

  برای اینكه یادگیری درس جغرافیا را ماندگارتر، سریع تر و عمیق تر و آموزش آن را لذت بخش تر نمایید، از فعالیت های عملی زیر در كلاس‏های خود استفاده كنید.

  پازل نقشه جهان

  ۱- مهم نیست استانمان چقدر بزرگ است، اما هر استان ویژگی های مخصوص به خود را دارد. دانش آموزان می توانند با درست كردن یك جورچین (پازل) درباره ویژگی های گوناگون استان بیآموزند. بدین منظور، در ابعاد تابلوی اعلانات، نقشه استان را بزرگ كنید و به صورت قطعات یك جورچین آن را بچینید.

  سپس هر قطعه را به یك دانش آموز داده و از او بخواهید تا مكان قطعه خود را روی نقشه اصلی استان مشخص كند. سپس هریك در ناحیه مربوط به خود، جستجو كرده و نكات و حقایقی را در مورد ناحیه مورد نظر در پشت قطعه پازل بنویسد ضمناً تصاویری بیانگر آن ناحیه، شهرهای آن و صنعت محلی ضمیمه نماید.

  در پایان بچه ها یافته های خود را در اختیار بقیه قرار دهند و دوباره تكه های جورچین را كنار هم بچسبانند تا یك نقشه كامل تهیه شود. بچه ها با این روش از مطالعه ویژگی های استان هرگز گیج نخواهندشد.

   

  ۲- در درس جغرافی، صفحات مناسب و انتخاب شده ای از روزنامه ها را همراه با نقشه یا اطلس جغرافیایی در اختیار بچه‏ها قرار دهید. بچه ها باید مكان مربوط به هریك از خبرها را روی نقشه نشان دهند. می توانید به عنوان یك فعالیت ریاضی از بچه ها بخواهید كه فاصله محل مورد نظر را تا شهر خودشان پیدا كنند. ضمناً برای تمرین طول و عرض جغرافیایی این دو اندازه را برای هریك از مكان های پیدا شده محاسبه كنند.

   

  ۳- به هر دانش آموز یك نقشه جهان یا كشور را بدهید. (متناسب با اهداف كتاب درسی ) هرگاه دانش آموزی كتابی می‏خواند كه موضوعش به نحوی با یكی از نقاط كشور یا جهان مربوط است، باید آن استان یا شهر یا كشور را روی نقشه رنگ آمیزی كند.

  كتاب ممكن است از راههای زیر به مكانی مربوط شود:

  1. ۱ـ محل تولد مولف یا مترجم داستان باشد.
  2. ۲ـ داستان در آنجا رخ داده است.
  3. ۳ـ كتاب راجع به آن مكان اطلاعاتی به ما می دهد.

  دیدگاه خود را بنویسید

    Subscribe  
  اطلاع از
  ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشند.
 2. store
  فروشگاه ایران کلاس